Особливості догляду за хворими з порушенням психіки
Згідно з даними Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, не менше 20% людей у віці від 60 років страждають психічними і неврологічними розладами. Це пояснюється безліччю причин, серед яких і загальне погіршення здоров'я, і зниження функціональних можливостей, і стреси. Найбільш поширені розлади - це:
- деменція;
- депресія;
- підвищена тривожність.
Часто зустрічаються також амнезія, хвороба Паркінсона, хвороба Альцгеймера, іпохондрія.
При цьому спостерігається пряма залежність між психічним і фізичним здоров'ям. Наприклад, у людей похилого віку з хворобами серця частіше зустрічається депресія. І навпаки: у тих, у кого діагностовано депресія, частіше розвиваються серйозні фізичні захворювання.
Все це необхідно враховувати, коли мова йде про догляд за хворими з порушеннями психіки в будинку для літніх людей. В Україні такі установи частіше називають пансіонатами для літніх людей.
Переваги будинку престарілих для людей з порушеннями психіки
Чому літній людині з психічними і неврологічними розладами краще перебувати в спеціалізованому закладі, ніж в родині? Для цього є безліч причин, в тому числі:
- перебування під наглядом лікаря;
- можливість в будь-який момент отримати необхідний догляд з боку професіоналів;
- можливість проходити фізіотерапевтичні процедури, які позитивно впливають на фізичне і психічне здоров'я.
У родині далеко не завжди вдається постійно контролювати літню людину, що має порушення психіки. До того ж дорослі члени сім'ї рідко мають можливість звільнитися, щоб весь час бути вдома і доглядати за хворим. І не секрет, що такий догляд, особливо для непідготовленої людини, - це серйозне навантаження. Не кожен здатний це витримати, особливо з урахуванням того, що часом такі хворі можуть вести себе агресивно. Тому догляд за людьми похилого віку з психічними розладами краще перекласти на плечі професіоналів. При цьому у вашого родича зберігається можливість спілкуватися з вами. Ви можете приїжджати до нього, а він, якщо це в його силах, зможе дзвонити вам по телефону або використовувати сучасні технології відеозв'язку.
Як в пансіонатах доглядають за хворими з психічними розладами.
Фахівці рекомендують, якщо є така можливість, в першу добу після приїзду літньої людини в пансіонат довше перебувати з ним. Бажано терпляче пояснити хворому, що ви не кидаєте його, що будете його відвідувати, що і у нього, і у вас буде можливість швидко зв'язатися один з одним. Це допоможе заспокоїти його, зменшити ймовірність того, що після переїзду в будинок для людей похилого віку у нього виникнуть панічні атаки або агресивні напади.
Дуже важливо створити для такої людини відчуття безпеки, передбачуваності всього, що відбувається навколо. Одна з причин, за якими нервова система перестає нормально функціонувати, - це відсутність комфорту, неможливість зрозуміти, що станеться навіть у найближчому майбутньому. Вирішити цю проблему допомагає режим, за дотриманням якого стежать фахівці. Завдяки певним розпорядком дня пацієнт отримує уявлення про те, що його чекає в той чи інший час, і це допомагає йому заспокоїтися.
Контроль за літнім пацієнтом з порушеннями психіки повинен бути м'яким, ненав'язливим, але в той же час постійним. Те ж можна сказати і про ставлення лікарів до нього: фахівці повинні бути спокійними, ввічливими, але в той же час твердими, переконливими. Постійна опіка викликає у літньої людини агресію, але якщо йому постійно потурати, це може привести до погіршення його стану.
Доглядальниця, яка доглядає за таким пацієнтом, повинна проявляти спокій, терпіння, повагу до його особистості, незважаючи на те, що літня людина може зазнавати труднощів з простими повсякденними операціями, наприклад з одяганням, а також з особистою гігієною.
У пансіонаті для людей похилого віку необхідно:
- забезпечити пацієнтові своєчасний прийом медикаментів;
- лікувати його відповідно до рекомендацій психіатра;
- проводити заняття лікувальною фізкультурою;
- влаштовувати прогулянки на свіжому повітрі;
- організовувати регулярні зустрічі з фахівцями, які будуть контролювати його стан і оцінювати динаміку.
Обов'язково потрібно стежити і за безпекою самої людини, і за тим, щоб він не заподіяв шкоди іншим постояльцям. У вільному доступі не повинно бути гострих предметів, побутової хімії, ліків.
У будинку для літніх територія повинна бути організована таким чином, щоб літня людина відчувала себе комфортно. Необхідно чітко відокремити особисті і громадські приміщення від кухні, технічних приміщень і кімнат, якими користується персонал. Слід використовувати антиковзні підлоги, поручні, за які можна триматися, меблі із закругленими кутами.
Якщо літня людина з порушеннями психіки здатна спілкуватися з іншими людьми, потрібно залучати її до участі в іграх, гуртках за інтересами, культурного життя пансіонату.
Статті
- Пансіонат для лежачих хворих
- Чому тремтять руки - причини, лікування
- Як мотивувати родича на переїзд до пансіонату для людей похилого віку?
- Ефективні методи боротьби з подагрою у престарілих
- Вибрати пансіонат для людей похилого віку
- Куди відправити літню людину на час відпустки
- Догляд за людьми похилого віку з енурезом