Особливості догляду за хворими похилого віку
У похилому віці людині потрібен особливий догляд, особливо, якщо є будь-яке захворювання. У близьких людей не завжди є вільний час, щоб цілодобово проводити час біля ліжка родича. З цієї причини багато хто замислюється над тим, як вирішити подібну ситуацію.
До літнього віку прийнято відносити період від 60 до 74 років, далі починається етап старіння. Однак вже після 45-50 років в організмі відбуваються патологічні зміни. Старіння не можна зарахувати до захворювання, це природний руйнівний для організму процес. Він є причиною розвитку вікових патологій. До похилих років у людей змінюється сама структура захворювань: гострі зменшуються, а їх місце займають хронічні.
Зростає ризик атеросклерозу, патологій кісток і суглобів, артеріальної гіпертензії, порушень функцій дихальної системи. Зміна зазнає і соціально-психологічний статус таких пацієнтів. Тому особливості догляду за хворими похилого віку важливо неодмінно враховувати. Люди похилого віку важко переносять госпіталізацію, і навіть домашній постільний режим дається їм нелегко.
Особливості літніх хворих
Вікові зміни людини вивчаються особливим відділом науки - геронтології. Ця область - прикордонна між медициною і біологією.
Геронтологи виділяють кілька основних типів патологічних особливостей пацієнтів похилого віку:
- інволюційні процеси, які характеризуються функціональними змінами органів і систем організму;
- сукупність захворювань (від двох і більше) відразу, в середньому - в межах п'яти діагнозів;
- переважне число захворювань хронічного типу;
- нетипове з клінічної точки зору перебіг хвороб;
- прояв «старечих» захворювань на зразок хвороби Альцгеймера, остеопорозу і т.д .;
- зниження імунітету.
Зростає у подібних пацієнтів і ризик розвитку захворювань дихальної системи. Зміни в легенях і бронхах носять віковий характер, але вони відбиваються на загальному стані здоров'я. Так, наприклад, атрофується поступово легенева паренхіма, дихальна поверхня легень стає менше майже вдвічі, самоочищення бронхів сповільнюється, звужуються їх просвіти, внаслідок цього знижується і кашльовий рефлекс. На тлі цих змін частішають випадки бронхіту, пневмонії.
Зміни в кістковій тканині підвищують ризик травм. При падінні або ударі можуть з'явитися серйозні переломи. Особливо важко йде реабілітація після травми шийки стегна. Вимушене лежаче положення провокує застійні явища в легенях. В результаті може початися пневмонія, нерідко що стає причиною летального результату.
Психологічні зміни теж очевидні. Чималий відсоток літніх хворих, намагаючись відволіктися від біологічного віку, прагнуть вести активний спосіб життя, але це загрожує нервовими і фізичними перевантаженнями. А недотримання режимів сну і відпочинку, харчування, посилюють аявні захворювання.
Організація правильного догляду за людьми похилого віку
Грамотно організований догляд за хворими і людьми похилого віку - важлива складова успішного одужання.
Основні правила повинні дотримуватися як у будинку для літніх людей, так і при домашньому догляді з боку родичів:
Контроль прийому медикаментів. Препарати при цьому підбирає виключно лікар! Здійснюють догляд медичні сестри або родичі повинні стежити за графіком прийому хворим ліків і з за питним режимом підопічного, так як недолік рідини при медикаментозної терапії призводить до високої концентрації препаратів і їх гіршого засвоєння. Старіючий організм схильний до розвитку лікарської інтоксикації, і особливо - від глікозидів, гормональних і нейролептических препаратів.
Забезпечення гігієни. Більшість пацієнтів, а особливо - прикутих до ліжка, в літньому віці зазнають труднощів з самообслуговуванням. Щодня слід міняти натільну білизну, і постільну - раз на тиждень або частіше в міру необхідності. Стежити потрібно і за чистотою шкіри, волосся і порожнини рота. Догляд за літнім лежачим хворим вимагає і профілактики пролежнів. Положення тіла пацієнта необхідно змінювати через кожні 3-4 години, уникати появи попрілостей. У таких хворих може бути порушена функція контролю за випорожненнями, розвиватися схильність до закрепів, і це теж важливо регулювати.
Профілактика травм. Так як переломи погано зростаються, і навіть неускладнені, вони здатні знерухомити хворого, з боку здійснюючого догляд потрібна особлива уважність. Приміщення необхідно максимально убезпечити: виключити слизькі підлоги, гострі кути, передбачити гумові килимки і т.д. Все це є в будинку для літніх людей Львів.
Організація повноцінного харчування. Рекомендується гіпокалорійная дієта з співвідношенням між білками, жирами і вуглеводами 1: 0,9: 3,5. Важливо знизити споживання їжі з вмістом пурину, холестерину, солей натрію, але збільшити кількість клітковини, солей калію, заліза, вітамінів. Оптимальним вважається чотириразове харчування з добовою калорійністю до 2000 ккал жінкам і не більше 3000 ккал чоловікам.
Статті
- Фізичне навантаження у літніх людей
- Пансіонат для лежачих хворих
- Чому тремтять руки - причини, лікування
- Як мотивувати родича на переїзд до пансіонату для людей похилого віку?
- Ефективні методи боротьби з подагрою у престарілих
- Вибрати пансіонат для людей похилого віку
- Куди відправити літню людину на час відпустки