Будинок престарілих у Львові

Акція у зв'язку із відкриттям! Даруємо знижку - 20%!

Депресія у людей похилого: лікування, причини, симптоми

Згідно з офіційною статистикою, близько 35% людей похилого віку страждають депресивними розладами, які суттєво погіршують якість їх життя після виходу на пенсію. Вікова депресія частіше діагностується в жінок, ніж серед представників чоловічої статі і має схильність до хронічного перебігу. Хворобливий стан має в обов'язковому порядку піддаватися кваліфікованому лікуванню. В іншому випадку воно може стати причиною більш глибоких порушень психіки і зниження рівня фізичного здоров'я.

Що може спровокувати депресію?

Найбільш поширеною причиною появи депресивного розладу у літніх людей є їх вихід на пенсію. Після того як людина відходить від справ, втрачає свою роботу, він починає відчувати свою непотрібність суспільству. Все це призводить до появи депресивних думок, а також загострення хронічних захворювань, особливо з боку серцево-судинної сфери.

Спровокувати розлад психіки можуть також погіршення матеріального становища і зміна соціального статусу. Люди похилого віку відчувають свою профнепридатність, що породжує в їх душі відчуття скривдженості і образи. Пенсіонери нерідко мають невеликі доходи, що істотно обмежує їх в бажаннях до придбання нових речей, подорожах і навіть деколи в речах першої необхідності. Подібні думки і усвідомлення своєї соціальної непотрібності підштовхують людей похилого віку до стресу і, як результат, розладу нервової системи.

Часта причина депресії у людей після 60 років – самотність, коли діти живуть окремо і їх більше хвилюють власні сім'ї. Такий стан негативно впливає на психіку людини, породжує в душі почуття образи за себе і роки, прожиті заради близьких. Задуматися про минуле змушує також втрата чоловіка або дружини. Пережите не тільки підштовхує до думки про власну смерть, але і провокує виникнення почуття провини за недомовлене або залишене без уваги.

Симптоми

У людей похилого віку при депресивних порушеннях з'являється ряд симптомів:

  • часті зміни настрою;
  • порушення сну, безсоння, тривалий денний сон і неможливість заснути у вечірній час;
  • погіршення апетиту;
  • загальна слабкість;
  • почуття тривоги за рідних і близьких;
  • пригнічення і туга;
  • байдуже ставлення до навколишнього світу і того, що відбувається навколо;
  • погіршення пам'яті;
  • звинувачення у бік близьких людей;
  • плаксивість;
  • поява відчуття власної непотрібності.

Страждаючі депресією літні люди дуже часто залучають до своєї проблеми публіку. Вони скаржаться родичам і знайомим на стан свого здоров'я, погане самопочуття, життя в цілому. Крім цього, такі пацієнти пов'язують свої проблеми з неувагою з боку оточуючих, їх байдужістю, звинувачуючи в тому, що відбувається усіх, крім себе. При відсутності слухачів такі старенькі швидко перемикаються і спокійно займаються своїми справами.

Депресія потребує обов'язкового лікування, оскільки здатна швидко розбудувати моральне і фізичне здоров'я людини. Природно, пацієнт рідко бере з гідністю свій діагноз, сприймаючи його серйозно. Тому важливо, переконати людину похилого віку в необхідності проведення терапії, оточивши його турботою і увагою.

Лікування і догляд

Подолати розлад психіки в літньому віці допоможе правильно організований догляд за хворою людиною. Немедикаментозне лікування депресії у літніх повинно обов'язково включати в себе декілька моментів:

забезпечення правильного харчування з різноманітністю харчового раціону і введенням у щоденне меню продуктів, збагачених вітамінами та мінералами, з обмеженням солі, спиртних напоїв, агресивних харчових добавок;

організації режиму нічного відпочинку та повноцінного сну шляхом боротьби з безсонням, вечірніми прогулянками на свіжому повітрі;

щоденні заняття з помірними фізичними навантаженнями для попередження ожиріння та забезпечення нормалізації індексу маси тіла (ранкова зарядка, прогулянки в парку, ігри з дітьми);

підвищення життєвої активності за рахунок зустрічей з друзями і близькими, відвідування клубів за інтересами, читання літератури, перегляду телевізора.

Важливо розуміти, що стан психічного здоров'я літньої людини можна поліпшити за рахунок грамотної організації його розпорядку дня і пропаганди активного способу життя в період старіння. Стареча депресія, лікування якої залежить від правильності підходу до процесу, пройде, якщо приділяти пацієнту більше уваги, піклуватися про нього або просто стати трошки ближче.

Профілактика депресії у літніх

Профілактика старечої депресії повинна включати в себе ряд заходів, спрямованих на розширення контакту літньої людини з зовнішнім світом і оточенням. Цього можна досягти шляхом організації відвідування пенсіонером гуртків за інтересами, його знайомства з іншими людьми похилого віку або просто частими відвідинами родичів. Природно, краще, щоб люди похилого віку не відчували почуття самотності - головного винуватця розвитку депресивних думок і емоційної пригніченості.

Оскільки у літніх людей депресія і апатія найчастіше виникають в результаті почуття своєї соціальної непотрібності, то важливо залучати їх до громадських заходів, проводити для таких старичків свята, щоденні збори на вихідних.  Не буде зайвим і періодичний контроль стану психічного здоров'я літніх людей з боку кваліфікованого фахівця, здатного швидко розпізнати перші симптоми депресії і відразу ж призначити адекватне їх лікування.